Informace a dotazy

V nově zateplených školách chybí čerstvý vzduch

Moderní zateplování škol má nepříjemný vedlejší efekt, se kterým nikdo příliš nepočítal. V dokonale utěsněných budovách není čerstvý vzduch. A děti jsou unavené, nepozorné a dělá se jim špatně.

Celý článek zde

Jak zamezit rosení oken

Jsou orosená okna kosmetickou vadou, nebo závažnou překážkou? Všude tam, kde se dlouhodobě koncentruje vlhkost, hrozí riziko vzniku plísní. Co s tím?

Celý článek zde

Udržení zdravého mikroklimatu v rekonstruovaných zateplených budovách

Autorka upozorňuje na zhoršenou kvalitu vnitřního prostředí v bytech, kde byla vyměněna původní okna za současná okna těsná, která sice zlepšují energetickou bilanci bytu, ale zároveň velmi omezují možnosti větrání.

Celý článek zde

Hygienické požadavky na vnitřní prostředí staveb

Každý prostor, kde se zdržují lidé, musí být pro zajištění zdravotně nezávadného prostředí větratelný a dostatečně větraný

Celý článek zde

Novostavby často nesplňují hygienické normy na výměnu vzduchu

V nových budovách a rekonstruovaných domech jsou kvůli izolaci překračovány limity na koncentraci oxidu uhličitého, v interiéru se z důvodu vyšší vlhkosti tvoří plísně. Nezdravé vnitřní prostředí dokážou vyřešit větrací systémy.

Celý článek zde

Teplota rosného bodu

Relativní vlhkost vzduchu vyjadřuje míru nasycení vzduchu vodní párou.

Celý článek zde

Schváleno. Nová zelená úsporám rozdělí 27 miliard korun.

Vláda ve středu schválila program Nová zelená úsporám, který byl měl do roku 2020 poskytnout dotace v celkové odhadované výši 27 miliard korun. Plynule tak naváže na stejnojmenný program, jenž začal letos v srpnu.

Celý článek zde

Zateplení domů může zvýšit koncentraci radonu, varují inspektoři.

Zateplení domů může v interiérech zvýšit koncentraci škodlivin, včetně nebezpečného radonu. Upozornili na to dnes odborníci z Asociace inspektorů nemovitostí (AIN). S tímto problémem se prý při měřeních setkávají stále častěji.

Celý článek zde

Vlhkost - její zdroje, význam a způsob odstranění.

Kde se bere vlhkost, které hodnoty jsou ještě v normě a které již ne, vliv rosného bodu a jak poznám, že už je vlhkost příliš vysoká?

Celý článek zde

Zelená úsporám II zklamala: méně peněz, za to více administrativy.

Značná část žadatelů bude nejspíše odmítnuta pro nedodržení administrativních nároků.
Nový program Zelená úsporám je oproti původnímu výrazně chudší a přináší také mnohem náročnější požadavky. Hrozí tak, že značná část žadatelů bude odmítnuta pro nedodržení podmínek či administrativních nároků.

Celý článek zde

Stavbaři: Zelená úsporám přišla pro letošní sezonu možná pozdě.

Stavební firmy se obávají, že stavební sezona letos skončí dřív, než budou vyřízeny administrativní náležitosti žádostí o podporu v novém programu Zelená úsporám. Lidé se do první výzvy mohou hlásit od 12. srpna. .

Celý článek zde

Dřív omítka vydržela staletí, dnes pár let. Vědci zjišťují proč.

Moderní omítky sají vlhkost a často jsou po několika letech poškozené. V minulosti přitom vydržely i stovky let. Toto umění totiž lidé postupně zapomněli. Vědci proto zkoumají, jak se omítka dělala dřív, díky čemu byla tak kvalitní a proč vydržela staletí. Naši předkové stavěli lépe než my a jejich materiály vydržely více než ty současné. Výzkumníci teď zjišťují, jak je to možné.

Celý článek zde

Stavba musí dýchat.

Zmiňujeme-li vlhkost, nesmíme zapomenout ani na tu, která vzniká provozem domu. Životem v domě produkujeme velké množství vodních par, praním, vařením, sprchováním a v neposlední řadě již samotným dýcháním. Musíme se proto postarat, aby se tato vlhkost nedostala do dřevěných stěn způsobem, který by je mohl poškodit.

Máme dvě možnosti. Zamezit vstupu vlhkosti do konstrukce tím, že se ze strany interiéru použije ve skladbě stěny parotěsná zábrana. Mluvíme pak o difúzně uzavřených konstrukcích.

Druhým způsobem je zajistit, aby vlhkost, která pronikla do stěny, měla možnost projít celou konstrukcí a odpařit se do venkovního prostředí. Toto řešení nazýváme difuzně otevřenou konstrukcí.

Kterou z těchto možností vybrat, závisí především na zvolené tepelné izolaci. Polystyren díky své neprodyšnosti vyžaduje volit uzavřený systém, difúzně otevřené systémy pracují s prodyšnějšími materiály, zejména minerální a skelnou vlnou. V obou případech je nutné se postarat o dostatečné větrání, u uzavřeného systému je téměř nutností nucené větrání, pro energetickou úsporu nejlépe s rekuperací tepla.

Základní přehled tepelně izolačních materiálů.

Zateplení rodinného domu se v dobách neustále rostoucích cen energií stává velice výnosnou investicí, kterou lze ušetřit více než 40% z celkového množství energie využité na vytápění domu. Otázkou zůstává, jaký materiál k zateplení použít. Doby, kdy existovaly dva typy izolací, jsou nenávratně pryč a na trhu se objevilo nepřeberné množství nových materiálů. Jaké jsou ale jejich vlastnosti? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Přečtěte si následující článek a snad budete o něco moudřejší.

Celý článek zde